Owczarek kaukaski – wielki duch w wielkim ciele

Owczarek kaukaski to rasa o wyjątkowo silnym charakterze, który zawdzięcza swoim przodkom pracującym jako psy pasterskie chroniące swoje stado przed niedźwiedziami. Nieprzyjazne warunki atmosferyczne i ciągłe ryzyko zagrożenia ze strony dzikich zwierząt wykształciły u nich niezwykłe cechy, za które pokochali je współcześni hodowcy.

 

Owczarek kaukaski – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 75 cm
  • Sierść: prosta i długa
  • Długość życia: 10-12 lat
  • Waga: nawet do 100 kg

Owczarek kaukaski – wzorzec rasy

Owczarki kaukaskie zgodnie z klasyfikacją FCI należą do sekcji molosów typu górskiego. Psy tej rasy to potomkowie owczarków dawniej zamieszkujących nieprzystępne obszary gór Kaukazu. Z tego względu ich selekcja skierowana była na wykształcenie cech pozwalających przetrwać im zmienne warunki atmosferyczne panujące w tamtym regionie.

Cechy wzorowego owczarka kaukaskiego zgodnie z obowiązującym wzorcem FCI:

  • Znaczny dymorfizm płciowy – samce dużo większe od samic
  • Duża masywna głowa
  • Niemal płaskie czoło z wyraźnie zaznaczoną bruzdą
  • Niewidoczny guz potyliczny
  • Czarny, duży nos niewystający poza krawędź kufy. Czarny nos pożądany jest u psów jednolicie umaszczonych, ale nie jest pożądany
  • Szeroka kufa
  • Mocne szczęki
  • Grube, dobrze pigmentowane wargi
  • Zdrowie, białe, mocne zęby o zgryzie nożycowym lub cęgowym
  • Owalne oczy średniej wielkości, osadzone niezbyt głęboko i skośnie
  • Barwa oczu w odcieniach brązu
  • Wiszące uszy
  • Zaznaczona grzywa na szyi, szczególne u samców
  • Szeroki, umięśniony tułów
  • Zad lekko zaokrąglony, opadający ku nasadzie ogona
  • Szeroka i owalna klatka piersiowa
  • Wysoko osadzony szablasty lub zakręcony ogon
  • Dobrze umięśnione kończyny
  • Skóra bez fałd i zmarszczek
  • Maść jednolitą lub łaciatą, z wyjątkiem czarnej, błękitnej i czekoladowej
  • Gruby gęsty i prostym włos tworzący portki na udach i kryzę na szyi.

Owczarek kaukaski – charakter

Psy rasy owczarek kaukaski pełniły w przeszłości rolę głównie psów stróżujących. Dlatego i obecnie przejawiają cechy doskonałego psa obronnego i mogą pochwalić się znacznym opanowaniem i dużą odwagą. Owczarki kaukaskie z tego względu najlepiej czują się na dworze, gdy mogą pilnować swojego domu. Cechuje je także wierność i posłuszeństwo swojemu opiekunowi.

Ze względu na silne zachowania terytorialne i skłonność do agresji wpisane zostały na wykaz ras psów uznawanych za szczególnie agresywne, których posiadanie musi być administracyjnie zarejestrowane. Ze względu na wrodzoną nieufność wobec obcych i ostry temperament mogą sprawiać przyszłemu właścicielowi problemu behawioralne, jeśli nie zadba on o ich odpowiednie przeszkolenie.

Owczarek kaukaski – długość życia

Szacowana średnia życia owczarka kaukaskiego wynosi między 10 a 12 lat. Jest to rasa uważana za niezbyt chorowitą, ale mimo wszystko nie powinno rezygnować się z corocznych wizyt u lekarza weterynarii, który zadba o odpowiednie badania profilaktycznie, dzięki czemu twój owczarek będzie mógł cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Owczarek kaukaski – zdrowie

Owczarek kaukaski – zdrowie

Jak każdy pies dużej rasy, owczarek kaukaski narażony jest na dysplazję stawów biodrowych. Jest to choroba zwyrodnieniowa rozwijająca się w trakcie życia psa, a jej pierwsze objawy widocznie są już w wieku 6-12 miesięcy. U chorego psa rozwija się niestabilność w obrębie stawu, która wiąże się z ogromnym bólem, kulawizną, a w ostateczności problemami z poruszaniem się. Wskazane jest, żeby owczarkowi kaukaskiemu ograniczać ruch już w wieku szczenięcym, a w latach późniejszych nie narażać go na wchodzenie po zbyt dużej ilości schodów.

Głęboka i beczkowata klatka piersiowa sprzyja ostremu rozszerzeniu żołądka często przebiegającemu ze skrętem. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej ciężkiej choroby odczekaj kilka godzin po posiłku przed zabraniem psa na intensywny trening. W sprzedaży dostępne są także miski spowalniające jedzenie, dzięki której wyeliminujesz problem zbyt łapczywego jedzenia.

Owczarek kaukaski – pielęgnacja

Owczarki kaukaskie najlepiej czują się przebywając na dużym terenie, którego mogą stróżować. Niestraszne są im nieprzyjazne warunki atmosferyczne jak deszcz czy błoto, dlatego musisz uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i od szczenięcia przyzwyczaić swojego owczarka do zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo ważne jest regularne szczotkowanie, gdyż sierść tych owczarków ma tendencję do filcowania się, co powodować może nawet bolesne odparzenia na skórze psa.

W trakcie kąpieli ważne, żeby poza powierzchowną warstwą włosia dotrzeć także do skóry, co może niekiedy sprawiać problem przez grubą warstwę podszerstka. Sam podszerstek schnie dość długo, dlatego wypuszczając psa na dwór upewnij się, że jest on suchy dzięki czemu nie narazisz psa na przeziębienie.

Owczarek kaukaski – żywienie

Dieta każdego psa musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. W przypadku tej rasy warto ponadto rozważyć zakup specjalnej karmy weterynaryjnej bogatej w suplementy wspomagające regenerację chrząstek stawowych, specjalnie przeznaczone dla zwierząt z dysplazją. Warto także zadbać, żeby karma nie była zbyt kaloryczna dla naszego owczarka – otyłość w znacznym stopniu nasilać będzie postępujący proces zwyrodnienia stawów.

Owczarek kaukaski – szkolenie i wychowanie

W przypadku tej rasy bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie procesu socjalizacji i odpowiedniego szkolenia, żeby w przyszłości uniknąć zachowań agresywnych w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Owczarki kaukaskie w momencie niepewności reagują atakiem, dlatego na właścicielu ciąży duża odpowiedzialność, żeby powstrzymać naturalne zapędy tego olbrzyma.

Owczarek kaukaski – szczeniaki i hodowla

Ze względu na wysokie ryzyko rozwoju dysplazji stawów biodrowych, doświadczony hodowca powinien zadbać o rozmnażanie tylko osobników niewykazujących cech zwyrodnieniowych, które mogłyby zostać przekazane kolejnemu pokoleniu. Mimo sprawdzonej hodowli i tak już w wieku szczenięcym warto wykonać pierwsze badanie RTG, które wykaże ewentualną obecność początkowych zmian zwyrodnieniowych.

Owczarek kaukaski – cena

Cena zakupu szczeniaka tej rasy uzależniona jest od wielu czynników, chociażby takich jak rodowód i osiągnięcia wystawowe jego rodziców. Cena szczenięcia waha się średnio między 3000 a 5000 zł.

Owczarek kaukaski – historia rasy, ciekawostki

Pierwsze wzmianki o owczarkach kaukaskich pojawiły się już w I wieku p.n.e. Opisane wtedy były jako duże psy w typie molosa, które towarzyszyły ówczesnemu władcy Armenii – Tigranowi II.

Rasa wypracowana została w procesie hodowlanym prowadzonym w Związku Radzieckim w latach 20 XX wieku.

Owczarek kaukaski – dla kogo?

Owczarki kaukaskie nie są polecane dla niedoświadczonego opiekuna, który nie będzie umiał zadbać o ich odpowiednie przeszkolenie. Każdy właściciel rasy zakwalifikowanej jako agresywna posiadać musi odpowiednie cechy psychiczne, które pozwolą mu opanować psa. Owczarki kaukaskie ponadto muszą mieć możliwości swobodnego wybiegu na dużym terenie i trzymanie ich w bloku jest niedopuszczalne. Jeśli spełniasz powyższe warunki – bez wątpienia stworzysz dobry dom dla swojego owczarka kaukaskiego!

4.6/5 - (11 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Basset artezyjsko normandzki – wielki wrażliwiec na krótkich łapach
Pinczer austriacki – wszechstronny pies o wielkim sercu
Portugalski pies dowodny – pływak o wielkim sercu
Shiba inu – mały pies z wielkim sercem
Owczarek chorwacki – pies pasterski i przyjaciel rodziny
Owczarek szkocki długowłosy – wzorowy pies rodzinny
Owczarek francuski Beauceron – patron francuskich pastwisk
Owczarek szkocki krótkowłosy – charakterystyka i opis rasy
Komondor – tajemniczy owczarek węgierski
Anatolian, czyli owczarek anatolijski
Oceń nasz artykuł
4.6/5 - (11 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *